Commons:Ekipa odzivnih prostovoljcev

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:Volunteer Response Team and the translation is 98% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Volunteer Response Team and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.

Shortcuts: VRT • VRTS • COM:VRT • COM:VRTS

Current backlog (oldest unanswered mail or ticket) in permissions-commons queue is 11 days.
VRT Noticeboard
VRT Noticeboard
Main VRT-related pages

Ekipa odzivnih prostovoljcev ali VRT (Volunteer Response Team) (pred tem znana kot OTRS (Odprtokodni sistem zahtevkov)) je skupina prostovoljcev, ki od septembra 2014 obravnavajo poizvedovanja, pritožbe in komentarje, ki jih javnost po e-pošti pošilja projektom Wikimedie. Programje VRTS (Volunteer Response Team Software) e orodje, ki ga projekti Wikimedie, vključno z Zbirko, uporabljajo za upravljanje in arhiviranje e-poštnih pogovorov. Glavni namen sistema VRTS v povezavi z zbirko je preverjanje in arhiviranje licenčnih dovoljenj.

V nekaterih primerih je pošiljanje e-pošte VRT lahko potrebno kot dokazilo, da je imetnik avtorskih pravic soglašal z objavo datoteke pod prosto licenco. Tako dokazilo je treba poslati na permissions-commons@wikimedia.org (ali na naslov za posamezni jezik). VRTS se uporablja tudi za obravnavo prijav kršitev avtorskih pravic.

E-pošto, poslano VRTS, obravnava večjezična ekipa prostovoljcev. Vsaki temi je dodeljena enolična kartična številka, ki omogoča skupno vodenje povezanih e-dopisov in zagotavlja, da je korespondenco mogoče najti in znova pregledati pozneje. Korespondenca ni vidna javnosti.

Vmesnik VRTS
Ena od slik, za katero je bilo prejeto dovoljenje za uporabo v VRTS

Vsako kartico bo pregledal prostovoljec. Če so dokazi o veljavnem dovoljenju zadostni, bo prostovoljcev datoteko(e) označil kot pregledano(e). Prostovoljec bo tudi zagotovil obnovitev vseh datotek, ki so bile morda izbrisane, preden je bilo prejeto dovoljenje, zato ob ravnanju po tem postopku ni treba zaprositi za odizbris. Če dokazilo ne bo zadostovalo, lahko prostovoljec korespondenta zaprosi za dodatne informacije. Prostovoljci bodo zagotovili tudi, da bodo izbrisane vsakršne kršitev avtorskih pravic, na katere bi bili opozorjeni.

Število aktivnih članov VRT Zbirke je v primerjavi s prejetim številom e-dopisov precej majhno. Trenutni zaostanek kartic v angleščini je približno 11 dns, zato se opravičujemo za zakasnitev}}. Izkušene urejevalce Zbirke vabimo, da se pridružijo naši ekipi prostovoljcev in izboljšajo naš odzivni čas.

Vprašanja o stanju veljavnosti kartice VRTS lahko postavite na obvestilnem panelu VRT.

E-pošto obravnavajo prostovoljci skupnosti. Kartice VRTS v vrsti permissions-commons so vidne vsem prostovoljcem, ki imajo dostop do te vrste. Fundacija Wikimedia ne more jamčiti zaupne obravnave morebitnih občutljivih informacij, ki bi jih vključili v svoje sporočilo, čeprav se od vseh prostovoljcev zahteva, da ravnajo zaupno. Uporabniki morajo biti pri razkrivanju osebnih podatkov subjektov ali ustvarjalcev, zlasti imen, fizičnih naslovov in e-poštnih naslovov, previdni.

Kdaj je stik z VRT nepotreben?

Z VRT vam ni treba kontaktirati, če lahko za datoteko, ki jo želite naložiti, izjavite kar koli od naslednjega:

Nimam dovoljenja za sliko, ki še ni bila objavljena pod prosto licenco

Zbirka lahko sprejme samo slike, ki so pod prosto licenco ali v javni domeni. Če datoteka ne spada v eno od omenjenih skupin, je ne naložite.

Datoteko sem ustvaril_a sam_a, predhodno še ni bila objavljena in sem edini_a lastnik_ca avtorskih pravic na njej.

Preprosto sledite navodilom na strani Commons:Upload/sl, razen če je slika izjemne ali profesionalne kakovosti oz. obstaja drug razlog, zaradi katerega bi se lahko pojavil dvom o avtorstvu.

Slika je bila najprej naložena na mojo spletno stran ali na moj prostor deljenega spletnega mesta.

Odlično! Če gre za vašo spletno stran, sledite navodilom Creative Commons, da si izberete licenco po svoji izbiri. Ko boste vi ali kdo drug datoteke naložili, bo pregledana. Uporabite možnost »Save Page Now« spletišča Internet Archive, da shranite dokazilo o svoji izjavi o licenciranju.
Moja/naša spletna stran uporablja Wordpress
Za celotno spletno stran lahko določite licenco CC-BY-SA z le nekaj kliki.
Moja/naša spletna stran je na Blogspotu
Sledite korakom da posodobite svojo temo.
Objavljam(o) na Flickru
Sledite korakom Flickr publish.
Objavljam(o) na YouTubu
Uporabite lahko CC-BY.
Objavljam(o) na družbenih omrežjih (Facebook, Instagram idr.)
Uredite objavo, ki vsebuje vašo fotografijo, da označite, da je objavljena pod prosto licenco. Če platforma ne dovoljuje urejanja objav (npr. Twitter), ustvarite novo objavo s sklicem na fotografijo. Zagotovite, da je vidnost nastavljena na javno.

Sliko sem našel_a v Flickru, kjer je bila označena kot objavljena pod prosto licenco.

Take slike se v Zbirki obravnavajo po posebnem postopku. Prosimo, glejte Commons:Flickr files.

Licenciranje slik: kdaj kontaktirati VRT?

E-dopis je treba v sistem VRTS poslati, če drži katera koli od naslednjih izjav: Dovoljenje za objavo slike v Zbirki sem prejel_a od prvotnega avtorja (ki nisem jaz).

Prosite imetnika avtorskih pravic, da pošlje izjavo o dovoljenju na zgoraj navedeni naslov. Zahtevamo, da imetnik avtorskih pravic v njem jasno izrazi, da objavlja sliko pod prosto licenco. Da ne bi prihajalo do zmede ali nerazumevanj, vas prosimo, da uporabite eno od e-poštnih predlog. Dano dovoljenje mora izrecno vsebovati dovoljenje za objavo pod prosto licenco in ne sme biti le dovoljenje za objavo v Zbirki ali Wikipediji. Če ste sliko v Zbirko že naložili, sledite navodilom na strani Template:Permission pending.
Če je bila slika izbrisana, izbrisane vsebine ne ustvarite znova, ampak v svoj dopis vključite povezavo na izbrisano sliko ali povezavo na pogovorno stran, da boste poenostavili delo članov VRT.

Sem imetnik avtorskih pravic, moja slika pa je bila že objavljena brez proste licence v občilu, ki ga ne morem spreminjati.

Prosimo, pošljite nam jasno izjavo, da želite svoje delo objaviti (s povezavo na prvotno mesto) pod določeno prosto licenco. Za najustreznejši obrazec glejte Commons:Email templates. Lahko pa svojemu delu dodate prosto licenco in nekje na opisni strani datoteke v Zbirki dodate besedilo {{License review}}. Vašo izjavo bomo preverili glede pristnosti in vam bomo sporočili, ali jo lahko sprejmemo kot veljavno.

Sem zaposleni_a pri imetniku avtorskih pravic.

Pošljite nam jasno izjavo z e-poštnega naslova, ki dokazuje, da delujete v imenu imetnika avtorskih pravic, pri čemer navedite, da imate pooblastilo delodajalca za objavo dela pod določeno prosto licenco. Za najustreznejši obrazec glejte Commons:Email templates. Lahko pa ob datoteki na spletnem mestu imetnika avtorskih pravic dodate prosto licenco za delo. Vašo izjavo bomo preverili glede pristnosti in vas bomo obvestili, ali jo lahko sprejmemo kot pristno.

Svoje delo redno objavljam drugje in se želim izogniti nevšečnosti pošiljanja izjav za vsako nalaganje, ki ga opravim.

Pošljite nam jasno izjavo, da je vaš račun v Zbirki (ali nek drugi račun v Zbirki) pooblaščen vseh vaših del ali določene skupine vaših del, npr. »Moje slike z dogodka X, 2013-10-15«. To bomo upoštevali pri vaših prihodnjih nalaganjih.

Sem imetnik avtorskih pravic, moje delo pa je v Zbirki objavljeno brez dovoljenja.

Pošljite nam e-dopis (na naslov commons-copyvio@wikimedia.org) s čim več informacijami o težav, vključno z URL-jem datoteke v Zbirki in, če je smiselno, URL-jem mesta, kjer je bila datoteka prvotno objavljena. Vašo prošnjo bomo pregledali in če bomo ugotovili, da je bila datoteka naložena brez ustreznega dovoljenja, jo bomo izbrisali.

Če NISTE imetnik avtorskih pravic

Če sami niste imetnik avtorskih pravic in delo ni v javni domeni ali dostopno pod prosto licenco, ki je skladna z Zbirko, morate kontaktirati imetnika avtorskih pravic:

  • Preden datoteko naložite v Zbirko, ugotovite, kdo je imetnik avtorskih pravic ter kontaktirajte z njim in ga prosite, da objavi svoje delo pod prosto licenco.
    Imetnik avtorskih pravic mora izbrati eno od licenc, ki so dovoljene v Zbirki. Pri tem je posebej pomembno, da omejitev uporabe na Wikipedijo ali projekte Wikimedie ni sprejemljiva. Za priporočeni odgovor avtorja glejte Commons:Email templates. Odločitev o objavi datoteke pod prosto licenco v celoti odloča imetnik avtorskih pravic. Če imeetnik avtorskih pravic objavo datoteke pod prosto licenco zavrne, te datoteke ni mogoče naložiti v Zbirko.
  • Ko prejmete odgovor, preverite, ali je licenca, ki jo je navedel imetnik avtorskih pravic, primerna za Zbirko. Če je tako, sliko naložite v Zbirko in jo na opisni strani datoteke označite s predlogo {{subst:PP}} (»Permission Pending«), ob tem pa mora biti označena tudi licenca, ki jo je izbral imetnik avtorskih pravic.
  • Potem pošljite e-dopis z jasno avtorjevo izjavo o dovoljenju na naslov permissions-commons@wikimedia.org. Dopis mora vsebovati celoten naslov, predhodno korespondenco z vami in povezavo na sliko v Zbirki. Zagotovite, da bo avtor v dopisu navedel informacije o izvoru (viru) in licenci datoteke.
  • Prostovoljec VRT bo e-dopis pregledal in preveril, ali izjava o dovoljenju zadostuje in je pristna, ter bo nato oznako {{Permission pending}} zamenjal z oznako {{PermissionTicket}}.

(Če ste imetnik avtorskih pravic vi in pišete zaradi potrditve licence za predhodno objavljeno delu, ki ste ga naložili sami, morate seveda izjavo o dovoljenju poslati vi.)

Izjava o soglasju za vsa vprašanja

Shortcut
COM:SOGLASJE se preusmerja sem. Za informacije o soglasju za fotografije ljudi glejte Commons:Photographs of identifiable people.

Če ste bili na to stran preusmerjeni, ker želite dovoliti objavo datoteke, na kateri ste imetnik avtorskih pravic, lahko namesto izpolnitve spodnje e-poštne predloge kliknete zgornjo povezavo. Interaktivni generator dovoljenj je namenjen učinkovitemu in preprostemu objavljanju dovoljenj za uporabo datotek. Uporaba naslednje predloge, ki je sicer še vedno poolnoma veljavna in uporabna kot referenca, je zdaj odsvetovana in naj se uporablja samo v izjemnih primerih. Hvala!

Predloga za objavo dovoljenja za uporabo datoteke

Prejemamo številna e-poštna sporočila imetnikov avtorskih pravic z dovoljenjem za uporabo njihovih vsebin v Wikipediji (sporočila, kot npr. »Wikipediji dovoljujem uporabo svojih slik« ipd.). Žal take izjave s pravnega vidika niso zadostne; za sprejem vašega gradiva potrebujemo natančnejšo izjavo o soglasju. Tako izjavo lahko sestavite z uporabo naslednje predloge.

  • Preden nam pošljete kakršno koli sporočilo, preverite, ali ste iz predloge odstranili vsa rdeča navodila.
  • Besedilo predloge (npr. ime) zamenjajte z lastnimi podatki ter odstranite vse zavite oklepaje in opombe pod črto.

Za: permissions-sl@wikimedia.org


Na tem mestu izjavljam, da izberite eno: [sem jaz, ime] ali [je ime imetnika avtorskih pravic, ki ga zastopam], izberite eno: [avtor] ali [edini imetnik] izključnih avtorskih pravic izberite eno: na [predstavnostnem delu][1] ali [delu, upodobljenem v mediju][2] ali [upodobljenem delu in mediju],[3] kot je prikazano tukaj: [točni URL datoteke, naložene v Wikimedijino zbirko],[4] ter imam pravno pooblastilo, da v svojem imenu predam avtorske pravice na tem delu.

Strinjam se z objavo zgoraj omenjene vsebine pod naslednjo prosto licenco: Creative Commons Priznanje avtorstva-Deljenje pod enakimi pogoji 4.0 Mednarodna.[5]

Izjavljam, da s tem vsakomur dovoljujem uporabo tega dela, tudi v komercialnem izdelku ali drugače, in njegovo spreminjanje glede na potrebe, pod pogojem, da se upoštevajo pogoji licence in druga zadevna zakonodaja.

Zavedam se, da to privoljenje ni omejeno samo na Wikipedijo ali njena sorodna spletišča.

Zavedam se, da imetnik avtorskih pravic v vsakem primeru ohrani lastništvo avtorskih pravic ter pravice do navedbe v skladu z izbrano licenco. Spremembe, ki jih bodo na delu opravili drugi, ne bodo pripisane imetniku avtorskih pravic.

Zavedam se, da tega dovoljenja ne morem preklicati in da se lahko posredovano gradivo trajno hrani v katerem koli projektu Wikimedie ali pa tudi izbriše.

[Ime pošiljatelja]
[Pooblastilo pošiljatelja (če je smiselno. Npr. »imetnik avtorskih pravic«, »direktor«, »pooblaščeni zastopnik« idr.)]
[Datum]

  1. Besede »predstavnostno delo« naj bodo izbrane za primere, ko je »predstavnost« tudi »delo«, npr. fotografija sončnega zahoda ali osebe, izvirna digitalna risba, shema ali zemljevid, zvočni posnetek ptice, besedilo spletne strani idr., vendar ne fotografija avtorsko zavarovane slike druge osebe ali zvočni posnetek osebe, ki igra na flavto ali izgovarja zaporedje besed, za kar glejte nadaljevanje.
  2. Besede »delo, upodobljeno v mediju«, pomenijo npr. digitalno fotografijo (medij) umetniške skulpture (dela), pri čemer kipar ni posnel fotografije, vendar je v tem primeru oseba, ki posreduje izjavo o licenci.
  3. Besede »upodobljeno delo in medij« so namenjene primerom, ko je oseba, ki posreduje izjavo, imetnik avtorskih pravic na upodobljeni stvari (npr. skulpturi, oljni sliki ali določeni glasbeni izvedbi, branju monologa iz Hamleta) in tudi lastnik posredovanega medija (npr. fotografije, filmskega posnetka, v katerem se pojavi, risbe dela v Photoshopu, zvočnega posnetka, ki ga vključuje).
  4. Jasno morate označiti vsebino, katere uporabo dovoljujete. Izjava, kot npr. »Sem avtor slik, uporabljenih na strani XYZ«, NI zadostna. Navesti morate točne URL-povezave do vsebine ali vsebino pripeti e-poštnemu sporočilu. Pri slikah je zaželeno, da jih naložite v Wikimedijino zbirko, na njihovo stran postavite oznako {{subst:OP}} in navedete URL-je naložene vsebine v e-poštnem sporočilu.
  5. Izberete lahko tudi katero koli drugo licenco z našega seznama prostih licenc, vendar MORATE navesti licenco; sicer bo ta izjava neveljavna. Če je mogoče, označite tudi zadnjo številko različice licence: CC BY-SA 4.0 ali Creative Commons 0 Izročitev v javno domeno 1.0 je sprejemljivo specifično; zgolj navedba licenca Creative Commons, Creative Commons Priznanje avtorstva-Deljenje pod enakimi pogoji ali CC BY (brez številke različice) ni.
To izjavo pošljite naši odzivni ekipi za e-pošto (»VRT«) na naslov permissions-sl@wikimedia.org ter označite datoteko(e) subjekta s predlogo {{subst:PP}}. E-poštno sporočilo, ki ga boste poslali, mora izvirati z e-poštnega naslova, za katerega lahko potrdimo, da je nekako povezan z vsebino, ki se izroča. Če na primer objavljate slike z določenega spletnega mesta, mora biti vaš e-poštni naslov povezan s spletnim mestom ali naveden na kontaktni strani spletnega mesta; če slike pošiljate v imenu organizacije, naj bo vaš e-poštni naslov uradni naslov organizacije; če objavljate delo, ki ni na voljo na spletu, vas lahko prostovoljec VRT, ki obdeluje zahtevek, zaprosi za zasebno posredovanje dokazila o identiteti; če delo objavljate v imenu imetnika avtorskih pravic, vas lahko zaprosimo za dokazilo o pooblastilu, npr. posredovanem e-poštnem sporočilu s polnimi internetnimi naslovi, v katerem vas imetnik avtorskih pravic pooblašča kot zastopnika v tej zadevi.

Predloge za uporabo na straneh slik

  • Uporabniki, ki so VRTS poslali dopis, potrditve o njegovi ustreznosti pa še niso prejeli, lahko z oznako {{subst:PP}} sporočijo drugim, da poteka postopek.
  • Prostovoljci VRTS lahko v primeru, da je bilo dovoljenje prejeto, vendar je potrebno dodatno pojasnilo, uporabijo oznako {{subst:OR|id=number}}, v primeru, da je bilo dovoljenje prejeto in arhivirano v sistemu VRTS Wikimedie, pa oznako {{PermissionTicket|id=number}}. To oznako smejo uporabljati samo člani VRT. Nepooblaščena uporabo povzroči zapis v dnevnik AbuseFilter in prikaz opozorila. Uporabnikom VRT priporočamo uporabo pripomočka »Permission VRTS«.

Glej tudi

V Zbirki
V drugih projektih